ברוכים הבאים לעולם התלת מימד

מדפסות התלת מימד הביאו לעולם בשורה של חדשנות ויצירתיות. בעזרת מדפסות תלת מימד יכולים היום בני נוער ויזמים לממש רעיונות יצירתיים במהירות ונוחות מרבית.

טכנולוגיה החדשנית של תלת המימד מאפשרת לעקוף את מגבלות הייצור ומאפשרת ליצור כיד הדמיון בעלויות נמוכות יחסית לייצור פרטני.

חברת  DEImention 3 פועלת להפצת הידע והטכנולוגיה במטרה ליישמה בתעשייה, בתחומי הארכיטקטורה והפרסום, בבתי הספר ומכללות והאוניברסיטאות

מדפסת תלת מימד – העתיד כבר כאן

בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, מדפסות תלת הממד כבר לא לקוחות מתחום העתידני, ומהוות מוצר עכשווי ועדכני החיוני ועשוי לקדם בעלי עסקים בתחומים מגוונים, החל מחברות התכשיטנות מזכרות וצרכי משרד, וכלה ביצרנים של מוצרי מתכות, פולימרים ועוד. למעשה, מדפסת תלת מימד עומדת להפוך, מהר יותר ממה שניתן לדמיין, לציוד ביתי הנפוץ לא פחות מהמחשב הפרטי הנייח והנייד. המאמר הבא פורש מידע אודות ההבדלים בין מדפסות תלת ממד לרגילות, מה ואיך מדפיסים בהן, ומדוע הן שימושיות כל כך שיהוו, ללא ספק, את המוצר הביתי הבא בתפוצה רחבה.

מדפסת תלת מימד- מה זה?

בליטת האותיות מעל פני הדף. למרות שעובי האותיות הנו מינימאלי ביותר, הוא עדיין קיים. כעת, דמיינו שהייתם מדפיסים את אותן האותיות פעם נוספת, ועוד אחת, וחוזר חלילה, וממתינים בכל פעם לייבוש הדיו. במקרה זה הייתם מקבלים אותיות תלת ממדיות. זהו הרעיון הבסיסי עליו מושתת הדפסה תלת ממדית. לפיכך, למדפסת תלת מימד טכנולוגיה המאפשרת לסרוק חפצים ולשכפלם בלחיצת כפתור. אם בעבר, מדפסות תלת ממד היו נחלתן של חברות גדולות בלבד, אשר יכלו להרשות לעצמן לעתים רק השכרה של המוצר או, במקרים נדירים את רכישתו, הרי שכיום מדובר בציוד שמוצע גם למגזר הפרטי. הידיעה אודות הטכנולוגיה פורצת הדרך של מדפסות התלת ממד מתפשטת כאש בשדה קוצים, וזאת במקביל לירידה המשמעותית בעלויות. מדפסת התלת ממד, מייצרת, על פי ההוראות שקיבלה, שכבה אחר שכבה את אב הטיפוס, המודל או המוצר הרצוי, ממגוון חומרים לפי בחירה, לרבות מתכות שונות, פולימרים מסוגים מגוונים, ניילון, גבס, חומרים קרמיים ועוד.

איך בעצם מדפיסים בתלת ממד?

אם בעבר על מנת להדפיס באופן דו ממדי היה צורך בקובץ הרלוונטי, הרי שכיום, על מנת לייצר חפץ באמצעות הדפסה תלת מימדיתיש צורך בקובץ CAD. מדובר בקובץ דיגיטאלי מיוחד, המגדיר את מודל או דגם החפץ אותו מעוניינים לייצר, לרבות מכלול ההוראות המפורטות, שינחו במדויק את המדפסת, בתהליך יצירת האובייקט הרצוי, צעד אחר צעד. מה שמתקבל הנו תכנית עבודה, שעל פיה מדפיסה מדפסת התלת ממד את החפץ הרצוי, שכבה אחר שכבה, בשיטתיות מדויקת, עד לתוצר המוגמר. חשוב להדגיש שבטכנולוגיית הדפסת תלת הממד, אין שום צורך בהשקעת עבודה, טיפול או כוח אדם לשלב הייצור החומרי של המוצר המבוקש. לאחר גמר שלב התכנון ויצירת קובץ ה- CAD, המדפסת מדפיסה את האובייקט המבוקש באופן אוטומטי לחלוטין.

מה אפשר להדפיס במדפסת תלת מימד?

באמצעות מדפסת תלת מימד ניתן ליצור דגמים של אב טיפוס עבור התעשייה, ולייצר גם מודלים בעלי גיאומטריה מורכבת ביותר. טכנולוגיה זו מייעלת באופן משמעותי את תהליכי בדיקת האיכות והבקרה בדרך לייצור מסחרי של מוצרים חדשים. מדפסת תלת מימד יכולה לייצר חפצים מגוונים מפלסטיק קשיח, מגוון פולימרים ברמות עמידות שונות, מוצרי ניילון, וכן מודלים קונספטואליים מגבס. בנוסף, ניתן לייצר באמצעותה מגוון מוצרים ממתכות שונות, לרבות פלדת אל-חלד (Stainless steels), אלומיניום, ניקל, ועוד. מוצרים נוספים הניתנים להדפסת תלת ממד כוללים אובייקטים מפולימרים שקופים, רכים או קשים, חומרים קרמיים, תכשיטים, אביזרים רפואיים, דנטליים ותעשייתיים, מזכרות, חפצים שונים לבית ולמשרד ועוד כהנה וכהנה. מדפסות תלת ממד מאפשרות לבעלי מכוניות יוקרה להדפיס חלקי חילוף ייחודיים, לאמנים וחובבי אמנות לייצר חפצי אומנותיים שונים, ולבמאים ומפיקים ליצור פסלוני דמויות לצורך בחינת זוויות הצילום והתאורה. בתחום הרפואי, מדפיסים פרוטזות, מכשירי שמיעה ושיניים תותבות, בהתאמה אישית לכל מטופל, המבוססת על סריקת תלת ממד של גופו. הטכנולוגיה פורצת הדרך של הדפסת התלת ממד מסוגלת לייצר מגוון כמעט בלתי מוגבל של אובייקטים, והשמיים הם הגבול.

שיטות וטכנולוגיות הדפסה שונות

קיימות כיום מספר שיטות שונות להדפסה תלת מימדיתב מדפסות המיועדות לכך. עם זאת, כל מדפסת תלת מימד מתבססת על וואריאציות של שתי השיטות הבאות:

מדפסת FDM – בדומה למדפסות הזרקת הדיו המוכרות, מדפסת התלת ממד מזריקה חומר באופן מדויק והדרגתי, שכבה אחר שכבה, מה שיוצר, הלכה למעשה, את המוצר המבוקש. בשיטת הדפסה זו, ניתן ליצור בפשטות רבה מוצרים ממגוון חומרים שונים, להחליפם בקלות זה בזה, במידת הצורך ולשמור על עלות ייצור נמוכה ביותר. מדפסות תלת מימד FDM מתיכות חוט פלסטי ע"י ראש חימום ומתיזה אותו דרך דיזה שכבה על שכבה

• מדפסת SLA– בדומה למדפסות תלת מימד FDM, מדפסת SLA מקשיחה חומר נוזלי ע"י קרן UV או ( הקשחה של נקודה נקודה ) או ע"י מקרן DLP המקשיח שכבה מלאה בכל מהלך, מה שיוצר, הלכה למעשה, את המוצר המבוקש. בשיטת הדפסה זו, ניתן ליצור מוצרים באיכויות מאוד גבוהות ממגוון חומרים שונים, להחליפם בקלות זה בזה.

מדפסת SLS – בשיטה זו משתמשים באבקה ייעודית מפולימרים המותכת באמצעות קרן לייזר, שכבה אחר שכבה, ומסייעת לחבר את החומרים ולגבש אותם יחד לקבלת התוצר המוגמר. קיימת אפשרות לשימוש בתערובות אבקה מסוגים שונים, כגון ABS, ניילון משולב בזכוכית, קרבון ועוד. הדפסת SLS מאפשרת קבלת מאות חלקים איכותיים הזמינים לשימוש מידי, ללא כל צורך בטיפול משלים, ולכן מהווה שיטת ייצור מקובלת ונפוצה בתחומים רבים במשק.

• מדפסת SLM – בשיטה זו משתמשים באבקה ייעודית ממתכת המותכת באמצעות קרן לייזר, שכבה אחר שכבה, ומסייעת לחבר את החומרים ולגבש אותם יחד לקבלת התוצר המוגמר. קיימת אפשרות לשימוש בתערובות אבקה מסוגים שונים, כגון אלומיניום, פלדה, טיטניום ועוד. הדפסת SLS מאפשרת קבלת מאות חלקים איכותיים הזמינים לשימוש מידי, ללא כל צורך בטיפול משלים, ולכן מהווה שיטת ייצור מקובלת ונפוצה בתחומים רבים במשק.

עט תלת מימד – שיטה זו דומה ל FDM אך התנועה במרחב נעשת באופן ידני כך שניתן להדפיס כל צורה שהיא בצורה מהירה , שיטה זו חסרה דיוק ואיכות אבל מייצרת מודלים פשוטים מיידת כמעט

מה הופך את מדפסות התלת ממד לציוד שבקרוב יהיה חלק מכל בית?

אם מדפסות התלת ממד משמשות בתעשייה ליצירת מבנים מורכבים, מוצרים איכותיים בעלויות ייצור חסכוניות ומודלים מידיים לצרכי בקרת איכות, הרי שהן מעניקות כוח בלתי יתואר בידיו של האדם הפרטי. באמצעות מדפסת התלת ממד יוכל כל אדם לייצר לעצמו בפרטיות של ביתו מגוון חפצים, על פי הצורך, באופן מידי וזמין, החל מחפצי אומנות וכלה בידית של ארון המטבח שנשברה.